Порядок відшкодування збитків, завданих інтернет-магазином

Що робити, коли людина купила через інтернет-магазин товар, заплатила гроші, але продавець не передає оплачений товар, а про сплату грошових коштів, виплата яких передбачена законодавством України при порушенні умов договору купівлі продажу, і взагалі мова не йде?

Консультацію для наших читачів надає директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко.

Правові основи щодо звернення з позовом про захист прав споживачів та стягнення коштів визначені статтями 536, 625, 651, 655, 693, 1048 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) та Законом України «Про захист прав споживачів».

До позовної заяви про захист прав споживачів та стягнення коштів необхідно долучити документи, які підтверджують факт заподіяння шкоди та невиконання умов договору: копії вимоги, копії банківських виписок, розрахунки процентів, неустойки, 3 % річних та інфляційних нарахувань.

У відповідності до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно частини першої статті 662 ЦК України продавець зобов’язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Статтею 693 ЦК України встановлено: якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Відповідно до статті 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов’язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Згідно частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Згідно частини другої ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 8 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено договір, укладений на відстані, – договір, укладений продавцем (виконавцем) із споживачем за допомогою засобів дистанційного зв’язку.

Частиною дев’ятою статті 12 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено: якщо всупереч вимогам цієї статті протягом установлених строків продавець (виконавець) не здійснює повернення сплаченої суми грошей за продукцію у разі розірвання договору, споживачеві виплачується неустойка в розмірі одного відсотка вартості продукції за кожний день затримки повернення грошей.

Частиною третьою статті 9 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що при розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

До Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся клієнт, що має статус особи, яка перебуває під юрисдикцією України, у якого середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення з питанням щодо відшкодування збитків, завданих інтернет-магазином. Клієнт дізнався про можливість надання безоплатної вторинної правової допомоги через направлення з органу державної влади.

Отримавши доручення, адвокат Лідія Корольова зустрілася з клієнтом, дослідила обставини справи та склала позовну заяву про захист прав споживачів та стягнення коштів, також представником у цивільному процесі було складено адвокатські запити з метою отримання інформації для захисту прав клієнта у суді. Позовні вимоги мотивувалися невиконанням умов відносно передачі позивачу попередньо оплаченого товару і відмові відповідача сплатити грошові кошти, виплата яких передбачена законодавством України при порушенні умов договору купівлі продажу.

У зв’язку з неотриманням товару, з метою позасудового врегулювання спору клієнт звертався із заявами до відповідача після чого останній повернув суму попередньої оплати товару, але при цьому відмовився сплатити неустойку, суму інфляції грошових коштів та 3-% річних від суми простроченого виконання грошового зобов’язання.

Згодом клієнт вирішив звернутися до суду за захистом своїх прав.

Деснянський районний суд м. Чернігова, оцінюючи зібрані у цивільному провадженні докази, встановив доведеним факт завдання позивачу матеріальної шкоди відповідачем.

9 лютого 2018 року Деснянський районний суд м. Чернігова вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 403,75 грн. – відсотки за обліковою ставкою НБУ з суми попередньої оплати, неустойку в розмірі 6553,68 грн., суму інфляції грошових коштів в розмірі 53,70 грн., та 3-% річних від суми простроченого виконання грошового зобов’язання в розмірі 314,26 грн. – інфляційних.

Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт. Миру, буд. 49-а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68. Також, з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб нині діє загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», на виконання якого ми готові почути і допомогти кожному.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте